A modern életvitel következményei
Mindezek hatására szervezetünkben fokozottabban képződnek az ártalmas, oxigént tartalmazó molekulák (oxigén szabadgyökök), melyek reakcióba lépnek a környezetükben lévő molekulákkal, sejtekkel és károsítják azokat. Ezeknek a szabadgyököknek csak egy részét tudja a szervezetünk lekötni. Felszaporodásuk – meggátolva a sejtek önregenerálódását - egészségkárosító folyamatokat indít el és olyan krónikus betegségek kialakulásához vezethet, mint:
Mik azok az antioxidánsok?
Az antioxidánsok az élelmiszerekben, természetes formában található anyagok. Egyfajta védőpajzsként működnek. Lekötik az oxigén szabadgyököket, ezáltal erősítik a szervezet védekező képességét, így gátolják a daganatok, gyulladások kialakulását. Tehát rendkívül nagy szerepük van az egészségmegőrzésben és a betegségek megelőzésében, ugyanakkor lassítják az öregedés folyamatát.
Élelmiszereink közül a legnagyobb antioxidáns tartalommal a zöldségek, a gyümölcsök, a hüvelyesek és az olajos magvak rendelkeznek. A természetes antioxidánsok között megemlíthetjük a
C-vitamint, az E-vitamint, a cinket, a magnéziumot, a szelént, a flavonoidokat és más fenol vegyületeket.
Az is bizonyított, hogy az antioxidánsok munkájukkal egymást támogatják, például a bioflavonoidok a C-vitamin hatását fokozzák, és gátolják annak lebomlását. Antioxidánsokat a szervezetünk maga is termel, hogy védje magát a szabadgyökök romboló hatásától, ám ez a mennyiség a modern kori életvitel mellett túl kevésnek bizonyul. Szervezetünknek támogatásra van szüksége! Ezt a segítséget megadhatjuk neki úgy, hogy rendszeresen antioxidánsokat juttatunk a szervezetünkbe megfelelően összeválogatott táplálékokkal és táplálék-kiegészítőkkel.
A flavonoidok szerepe
A flavonoidok antioxidáns tulajdonságú természetes növényi színanyagok. Nem tápanyagok, tehát nincs tápértékük, viszont csak növényi tápanyagok elfogyasztásával tudja szervezetünk felvenni őket. Legnagyobb mértékben a sötét színű bogyós gyümölcsökben vannak jelen. Nem csoda anyagok, de a szervezetünk normális működéséhez nélkülözhetetlenek, számos betegség kialakulását meggátolják. Alkalmazásuk mind az egészséges, mind pedig a beteg emberek számára jótékony hatású.
Elsődleges tulajdonságaik: