Természetes csodák
Sárgarépa: fontos hatóanyaga a bétakarotin, de emellett más karotinokat is tartalmaz. Flavonoidokban és illóolajokban is gazdag. Sokoldalú zöldség, hatóanyagainak köszönhetően részt vesz a szabad gyökök károsító hatásának megakadályozásában is.
Ananász: a világ egyik legelterjedtebb gyümölcse, amelyet az indiánok már a középkorban is termesztettek. A-, B- és C-vitamin tartalma mellett folsavban és káliumban is kiemelkedően gazdag. A friss gyümölcs energiatartalma alacsony, ezért bármely étrendbe beilleszthető.
Fokhagyma: jelentős mennyiségben található meg benne az A-, B1-, B2- és Cvitamin. Tágítja az ereket. Rendszeres fogyasztása csökkenti a vér káros LDLkoleszterin-szintjét, emellett természetes antibiotikumnak is számít.
Homoktövis: flavonoidvegyületek szerteágazó spektruma jellemzi, melyek jótékony hatással vannak az emberi szervezetre. Kiemelkedő a kálium-, magnézium-, foszfor-, vas- és antioxidáns-tartalma. Feldolgozva dzsem, bor, ivólé, likőr, zselé, sőt olajtermék is készülhet belőle.
Grapefruit: magas C-vitamin- és pektintartalommal rendelkezik, emellett gazdag kalciumban, foszforban és magnéziumban. Energiatartalma alacsony, mindössze 30 kcal/100 g. Hűtő és frissítő hatású, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag.
Petrezselyem: gazdag illóolajokban és különféle flavonoidokban. Népi megfigyelések szerint fokozza a gyomorbél traktus működését, teáját pedig hólyaghurut esetén fogyasztották. A vesekő és a vesehomok kialakulásának megelőzésére is ajánlották.
Csipkebogyó: az ókorban is előszeretettel alkalmazták, főként C-vitamin tartalma miatt ismert növény. Emellett számos egyéb hatóanyagot, vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, többek között pektint, alma- és citromsavat, flavonoidokat, cseranyagokat, és még A-vitamint is.
Sütőtök: amerikából származik, Európában a XVI. században jelent meg. Termése nagy mennyiségben tartalmaz karotint és C-vitamint, valamint a különböző ásványi anyagoknak (kálium, foszfor, vas, réz és mangán) is kiváló és bőséges forrása.